آشنایی با کاشی شکسته (معرق کاشی)

آشنایی با کاشی شکسته (معرق کاشی)

کاشی شکسته , سرامیک شکسته , معرق کاشی , نقاشی موزائیکی , موزاییک شکسته همگی عنوان های مشترکی هستند که به هنری اتلاق می شوند که برای ساخت تابلوهایی موزاییکی از خرده های کاشی و سرامیک استفاده می شود . این هنر کاشی شکسته در ابتدا برای تزیین دیوارها با سرامیکهای ریز به کار گرفته می شده است تا هنرمند بتواند جزییات کار را به این روش اجرا کند . ولی پس از آن به خصوص در هنر مدرن هنرمندان این کاشیها را , که در اکثر مواقع خودشان خرد می کنند , به عنوان متریالی خاص و متفاوت به کار گرفته اند تا توسط آن به خلق آثار هنری بپردازند . گاه هنر کاشی شکسته تا جایی پیش رفته است که تابلوهایی با ظرافت بسیار خلق شده اند .


تاریخچه هنر کاشی شکسته

هنر کاشی شکسته هنریست مربوط به دوران مدرن که هنرمندان با استفاده از انواع خرده های کاشی و سرامیک و با ایده و طرحهای خلاقانه توانستند هنر جدیدی را خلق نمایند که در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد . هرچند ریشه این هنر را می توان به زمان پیدایش سفال و اولین لعابهای ساخته شده توسط بشر مرتبط ساخت ولی خلاقانه ترین استفاده از تکنیک کاشی شکسته را می توان در قرن نوزدهم و در آثار گائودی یافت . این معمار در کلیسای کاسا ویسنس از کاشی شکسته برای تزیین نمای کلیسا و فضاهای اطراف آن استفاده کرد که حرکتی بسیار خلاقانه و متفاوت بود .


کاشی شکسته در فضاهای مسکونی

تکنیک کاشی شکسته برای ساخت تابلوهای دیواری در فضاهای مختلفی قابل استفاده است . دیوار حیاط منزل و یا ویلا , دیوار پارکینگهای ساختمانی که نیاز به نور و تزیین دارند , فضاهای داخلی منزل مانند بین کابینتها , ورودی ساختمان و فضای آپارتمان و بسیاری از فضاهایی که نیاز به درخشش کاشی , نظافت آسان و از همه مهمتر زیبایی یک کار دست ساز دارد می تواند گزینه های مناسبی باشد برای استفاده از  این تکنیک هنری.


کاشی شکسته در فضاهای شهری

در بسیاری از شهرها قسمتهایی مانند دیواره های خیابان , زیر پلها , دیواره پارکها و بسیاری دیگر از فضاهای عمومی نیاز دارند تا با زیبایی تزیین شوند تا شهروندان احساس خوشایند تری داشته باشند.
اجرای این تکنیک بر بدنه شهرها امروزه مرسوم شده و کارهای زیبا و خلاقانه ای در این مسیر انجام گرفته که به زیباسازی شهری کمک شایانی کرده است.
استفاده از نمادهای شهری , ایرانی و اسلامی وامکان اجرای آنها با تکنیک کاشی شکسته و همچنین نظافت آسان این دیوارهای کاشی شده مزیتی است که این متریال در زمان استفاده دارد.

نظرات بازدیدکنندگان